Malária elleni gyógyszer: szedjem vagy ne szedjem?

Trópusi országokba utazó turistáknak folyamatosan vissza-visszatérő kérdés, hogy kell-e, és ha kell, érdemes-e egyáltalán malária elleni gyógyszert szedni. A kérdésre a válasz sajnos nem olyan egyszerű, ahogy azt itt látni is fogjátok.
Ez a cikk tehát szóljon a maláriáról. Mielőtt viszont belekezdünk fontos megjegyezni, hogy az itt leírtak a saját tapasztalatom és semmiképpen nem hivatalos orvosi vélemény.

Mi a malária? Csak röviden két mondatban, a Malária egy trópusi betegség, amit szúnyogok csípéssel terjesztenek. A megbetegedés akár halálos is lehet. Védőoltás ellene nincs. Védekezni gyógyszerrel, illetve egyéb szúnyogok elleni praktikákkal lehet (öltözködés, szúnyogriasztó, stb…).

Van valós malária veszély?

Az első és talán legfontosabb kérdés, hogy ahova utazunk, ott van-e valós malária veszély. Ennek a kérdésnek az eldöntése az oltóközpontokban elég egyszerűen történik. Te megmondod hova utazol, ők meg megkeresik azt a maláriával fertőzött területek térképén. Amivel csupán annyi a probléma, hogy a világ trópusi területeinek kb. 90%-a vörösre van rajta satírozva, így nagy valószínűséggel te is azt a választ kapod, hogy:

Igen, malária veszélyes terület, tessék a recept a gyógyszer kiváltásához.

malária veszélyes területek térképe

Amivel nem is lenne semmi baj, ha a malária elleni gyógyszernek ne lenne olyan rossz híre, annyi mellékhatása és olyan borsos ára, hogy az ember kétszer is meggondolja, hogy megéri-e.

Ennek tudatában már érthető, hogy az ember sokkal szkeptikusabban néz arra a bizonyos malária fertőzött területek térképre is.

„Tényleg mindenhol malária veszély van, ahol trópusi éghajlat van?”
„Biztos, hogy jó ez a térkép?„

Ezzel az egésszel kapcsolatban nekem kicsit az az érzésem, mintha a fertőzött területeket egyszerűen úgy határozták volna meg, hogy ami trópusi az veszélyes. Aztán így nincs vita.
A valóságban viszont, ahogy sejthetitek, a jelzett területek legnagyobb részén egyáltalán nincs valós és/vagy súlyos malária veszély. Gondoljatok pl. csak a száraz és esős évszak változására, hogy csak egy lehetséges befolyásoló tényezőt említsek.

Tipp: Amit én már máshogy csinálok, hogy nem hallgatok vakon az itthoni oltó központ ajánlására, hanem inkább a helyieknél érdeklődöm. Utoljára Afrikában történt meg az, hogy Malarone-nal a zsebemben hallgattam végig, hogy maláriás megbetegedésről még soha nem is hallottak arrafelé. Mondanom se kell az adott régió pirosra van festve az oltó központ térképén.

Ha nem ragaszkodtok az egzotikus helyekhez, és a maláriával sem akartok foglalkozni, akkor irány Európa! Kattints ide 20 olcsó európai utazási tippért!

Valós a veszély. Akkor jöhet a gyógyszer?

Rendben, kiderült, hogy ahova utazunk, ott van malária veszély. Ilyenkor jön ugye a gyógyszeres megelőzés, aminek viszont, ahogy már említettem, rengeteg hátránya van.

Először is a gyakran tapasztalt mellékhatások, amiket ebben az esetben ne úgy képzeljetek, mint a kötelezően a dobozra írt lehetséges mellékhatások listája. Ezek igenis, valódi és utazók által gyakran tapasztalt mellékhatások, úgy, mint hallucinációk, félelem érzet, depresszió, levertség, étvágytalanság, fáradékonyság… hogy csak párat említsek.

Személyes tapasztalatom szerencsére nincs, mert hiába vettem és vittem magammal malária elleni gyógyszert a végén soha nem szedtem be, egyrészt azért, mert a helyiek megnyugtattak, másrészt és inkább ezért, mert a gyakran tapasztalt mellékhatások elengedők voltak ahhoz, hogy inkább megkockáztassak egy nagyon nem valószínű malária-csípést, minthogy nagy valószínűséggel a mellékhatások áldozata legyek.

A másik dolog meg ugye maga az ár. A kb. 1 hetes malária veszélyes területen tartózkodásra elegendő 1 csomag gyógyszer (MALARONE) kb. 12-13 ezer forint. Az utóbbi években megjelent egy másik gyógyszer is (LARIAM), ami árban jóval kedvezőbb, kb. 5-6 ezer forint, de az meg még a Malarone-nál is rosszabb és a háziorvosom nekem nem is volt hajlandó felírni (állítólag több országban be is van tiltva).

Ezek után az a kérdés már csak hab a tortán, hogy mi van azzal, akik heteket, netán hónapokat tervez malária veszélyes területen tartózkodni. A Lariam-ba az ember belehülyül, az ilyen szempontból kevésbé káros Malarone-t meg nem is lehet heteken keresztül szedni (orvosilag maximalizálva van, hogy meddig szedhető), így hosszabb utazás esetében a gyógyszeres védekezés nem is lehet opció.

Így tehát marad az ésszerű és praktikus szúnyogok elleni védekezés, úgy, mint az ágyra szerelhető szúnyogháló (érdemes utána járni, hogy az adott régióban kapható-e olcsóbban vagy érdemesebb itthon már beszerezni), meg ugye a szúnyogriasztó, amiről meg megint az a tapasztalatom, hogy a helyi csodaszerek mindig sokkal hatásosabbak, mert azok a helyi igényekre készülnek. A magyarországi szúnyogriasztókat kb. kiröhögik a trópusi szúnyogok. :)

Összefoglalva tehát

A maláriával kapcsolatban szerintem két fontos kérdésre kell válaszolni:

  1. Ahova megyek ott van-e VALÓS malária veszély?
  2. Ha van, akkor lehet-e ÉS érdemes-e ellene gyógyszert szedni?

Kellemes szúnyogmentes utazást kívánok mindenkinek.

Hozzászólások:

  • Gyu szólt hozzá:

    Üdv!

    Szerintem a Lariam előbb volt mint a Malarone. Ha jól tudom Lariamot ill. annak hatóanyagát tartalmazó más nevű gyógyszert (szintetikus kinin) adták a katonáknak az amerikaiak a 70-es évektől.

    Kérdés, hogy a Malarone is olyan veszélyes-e mint a Lariam, vagy csak a mellékhatásoktól való félelem miatt összemosódik a két gyógyszer megítélése?

  • Szabó Kinga szólt hozzá:

    Én kilencszer jártam,keresztül-kasul,hónapokon keresztül Indiában.
    Sajnos az első alkalommal bevettem Lariamot.Majdnem belehaltam .Elszürkültem,nem tudtam aludni,enni,pár nap alatt csontra fogytam az állandó hasmenéstől.Aki előtte találkozott velem,alig ismert rám.Azt hittem végem van,már annyi erőm sem volt,hogy a lépcsőn fölmenjek.Előbb a körzeti orvoshoz mentem Mumbai-ban,aki azt mondta ez a gyógyszer nagyon erős.
    Egy helyi ajurvédikus orvos gyógyított meg növényi poraival, folyadékaival. Szinte azonnal jobban lettem,de hónapokba telt,mire visszanyertem a testsúlyom. A májamon azóta is van egy hematóma.
    Azután már nem szedtem semmit és soha nem lett semmi bajom,pedig mindig egyszerű szállásokon laktam Indiában.

  • Makfalvi Zoltan szólt hozzá:

    Sziasztok

    En 6 hetet toltottem Belga Kongoban (es nem tulsagosan vedekeztem a szunyogok ellen) – es nem veletlenul voross a terkepen. Rendszeresen szedtem a Malarone-t, semmi mellekhatasat nem tapasztaltam. Ugyanakkor a baratom, katonakent, a Lariamot szedte, mondanom sem kell, hogy, elkapta a malariat. A kezelese Malarone-al tortent, felepult, ma mar jol van.
    Szerintem nem erdemes kockazatot vallalni. Lehet draga, de a Malarone teszi a dolgat. En a sargalaz elleni oltast sokkal rosszabbul eltem meg mint az allando Malarone szedest.

    Udv.
    Zoltan

  • Radnai Csaba szólt hozzá:

    Kongóban jártam, és Malarone-t szedtem. Semmi mellékhatását nem tapasztaltam. És nem kellett aggódnom a szúnyogcsípések miatt.

  • Bence szólt hozzá:

    Én Lariamot szedtem kambodzsai, indoneziai egy honapos tura alatt es semmilyen mellekhatast nem erzekeltem.

  • O1G szólt hozzá:

    A tropusokon a szunyogok akar felhokben is johetnek, nappal az erdokben, surubb novennyel boritott teruleteke. Napnyugtatol reggelig barhol, barmilyen mennyisegben es agressziven tamadnak. Koztigazdak! A nyalukban, szovetnedveikben hordozzak a mindenfele korokozokat. A dengilázt is!
    En sokszor sokat utazgattam tropusokon minden foldreszen. Kell is szunyoghalo, riasztokrem- es spre, ejszakára ameggyujthato szriaszto spiral , napnyugta elott be kell csukni az ablakokat, szunyoghalo lukakat eltomkodni, furdoszoba ajtot becsukni (mert ott is tanyaznak es egesz nap csipnek!)
    Szobaban hatekony a legkondi es a ventillátor. Kulteren sokan hasznalnak elektromos szunyoggyilkost, ami a raszallo szunyogok zarlatokozasaval porkoli meg azokat.
    De nem lehet elkerulni a szunyogokat a csipeseikkel.
    Gyogyszereket en mar kb. 30 eve nem szedek ra.
    Lariamot is vagy 30-33 eve szedtem, tehat nemuj!
    Mintha LSD-t szedtel volna be, olyan almaid lesznek, szurrealis, furak!
    Altalaban nem talalkozik az ember a malariaval es a dengivel, de nehany turistanal is elofordiulhat. A turistahelyeken nemjellemzo, de a hazaerkezo turistaknal is csak regi vilagjaroknal hallottam ilyesmikrol.
    Ha sarlos verszegenyseged van, akkor nem jelentkeznek majd a tunetek!
    Nekem mar eszembe se jut, h a malaria miatt aggodjak.
    Persze, ha dzsungelturara megy, kietlen, elhagyatott helyekre megy valaki, akkor szedjen gyogyszert is!
    A Lariam-nal emlekszem, 2 honappal utazas elott elkeztuk szedni, es 2 honappal utana hagytuk abba. Az almok miatt nem szerettuk!
    Tudni kell, hogy kozvetlenul a tengerparton nincs szunyog, a sosvizet nembirjak!de 20 m-re mar lehetnek!
    A homokon pedig kicsike legyek vannak, amelyek ugyanugy csipnek!
    A tropusokon sokkalta diverzebb a bioszfera, igy eloskodobol is legalabb 10-szer annyi fajta van!
    Olyan helyen egyel, ahol tobben esznek! A helyieket figyelni erdemes es ha bizonytalan vagy kerdezz toluk, csinald azt, amit a nagytobbseg!
    Ne tartsd okosabbnak magad, mert szinte mindig rafazol, bar meg nem tudod hogy!

  • Semeredi ildiko szólt hozzá:

    En afrikaba készülők épp. Malarone t ajanljatok akkor ?

    • András válaszolt:

      Szia Ildikó, ez azért így elég tág. :) Afrikában hova?
      Mi épp Kenyába és Etiópiába készülünk és mi ott szedni fogjuk, mert helyiektől kapott infó alapján van valós malária veszély.
      Ha például Marokkóba mész, akkor szerintem nincs, de például most azt hallottam, hogy Dél-Afrikában a Krüger Nemzeti Park területén is van malária veszély, ahol eddig nem nagyon láttak ilyet. Érdemes a helyieknél kérdezősködni.

  • Zsuzsa szólt hozzá:

    Tanzánia, Selous park mennyire endémiás terület? Mafia Island?

    • András válaszolt:

      Ezt se én, se az oltóközpontban nem fogja tudni senki megmondani. Gondolom van helyi kapcsolatotok, akár guide, akár szervező. Őket érdemes megkérdezni.

  • Bolvári Andrea szólt hozzá:

    Mi Dél-Afrikába a Krueger nemzeti parkba készülünk két hónapra. Mi a véleményetek a maláriával kapcsolatos problémákról valamint a védekezésről? Érdemes gyógyszert szedni? Az orvosok azt mondjak, hogy ennyi ideig nem lehet szedni és sok a mellékhatás.

    • András válaszolt:

      Szia Andrea, ha 2 hónapra mentek, annyi ideig tényleg nem fogjátok tudni szedni. Én (ez nem hivatalos orvosi vélemény) inkább a védekezésre öszpontisítanék, zárt ruházat, szúnyogriasztó, stb…

  • Zsuzsa szólt hozzá:

    Február közepén, Zanzibár É-i partján Nungwi településen félni kell a szunyogoktòl? Van egyáltalán? Az oltòközpontban 40.000-,Ft- ba került 2 doboz Malarone. Nem szívesen venném be.

  • Tamás szólt hozzá:

    Szerintem meg nagyon is egyszerű a kérdés: egészségügyi téren mindenki hallgasson inkább a szakorvosára, mint egy nevenincs bloggerre. Az írónak meg tisztában kellene lennie a felelősségével az olvasói irányába, mielőtt hülyeségeket ír, amiről elmondása szerint tapasztalata sincs. Nekem van némi, szóval szívesen megosztom, hogy a malarone-nak kb. semmilyen mellékhatását nem tapasztaltam több alkalommal sem a saját,
    sem utastársaim körében. Valóban nem olcsó, de sokkal olcsóbb mint egy temetés vagy egy hónapokig tartó felépülés (és nyugodtan szedhető hetekig). Én biztosan nem oroszruletteznék egy olyan betegséggel amit kb. 250 millióan kapnak el évente és máig az egyik vezető halálozási ok.

  • Dia szólt hozzá:

    Én régen (értsd 12-15 évvel ezelőtt) a Lariamot szedtem, nem volt problémám belőle, most nyáron ismét elutazom és a háziorvos a Delagilt ajánlotta, mert a Malarone jelenleg hiánycikk. A Delagil 500 Ft, a Malarone 15000 Ft lenne, ebből ráadásul több dobozzal is kellene venni. Tény hogy a Malarone-t hatékonyabbnak ítélte, de nem írta volna fel nekem a Delagilt, ha az rossz lenne.

  • Zsu szólt hozzá:

    Tanzania es Zanzibar malaria mentes övezet!

  • Sándor szólt hozzá:

    Guineában és Sierra Leonéban voltam. Nem szedtem be a Malaront. Most jelenleg a trópusi osztályon vagyok immár harmadik alkalommal, 2 hónapja járom a kórházat, erőnlétileg teljesen legyengültem, majdnem ott maradtam mert a második alkalommal azt gondoltam csak sima lázam van. Mindenki vegye komolyan a maláriát, ha fertőzött területre megy szedje a tablettát, visszautazást követően ha lázas azonnal forduljon orvoshoz akit tájékoztasson merre járt, nehogy influenzával vagy más diagnózissal félre kezelje a háziorvosa.

Szólj hozzá Te is!

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.