Biztonságos utazás – az ingyen Wi-Fi veszélyei

Utazás közben ingyen Wi-Fi-t találni olyan érzés, mintha egyenesen a Szent Grált találtad volna meg. :) Ismerős az érzés? Pedig, ha tudnád, milyen veszélyei vannak…

Szóljon ez a cikk mindazoknak, akik eddig gondolkodás nélkül csatlakoztak bármilyen publikus Wi-Fi hálózathoz, és, hogy legalább ezek után a veszélyeket szem előtt tartva tegyék ugyanezt.

Mit szólnátok, ha azt mondanám, hogy minden adat, amit jelszó nélküli publikus Wi-Fi hálózaton keresztül nézel, küldesz, vagy kapsz, az bárkinek – a wi-fi hálózat hatósugarában – titkosítatlanul teljesen elérhető.

Hogy bárkinek, azt értsd úgy, hogy tényleg BÁRKINEK.

Hogy bármit, azt pedig értsd úgy, hogy MINDENT.

ingyen Wi-Fi veszélyei

Köszönhető ez annak, hogy mára nem csak, hogy bármit meg lehet tanulni az interneten, de egyre másra jelennek meg az olyan eszközök, amikkel még a hozzá nem értők is könnyen hacker-ré válhatnak. Egy ilyen eszköz például a Firesheep, ami egy ingyenesen és kb. két kattintással telepíthető böngésző kiegészítő, amivel pofon egyszerűen be lehet lépni azokba a felhasználói fiókokba (Facebook, Twitter, Instagram…), amiket akkor és ott a mellette ülők ugyanazon a Wi-Fi hálózaton keresztül használnak. Szerencsére a programot azóta a hivatalos plug-in-ok közül eltávolították, de nem “hivatalosan” természetesen még mindig elérhető.

Tudd, hogy mit osztasz meg magadról

A legfontosabb dolog, hogy tudd, milyen adatokat “osztasz meg” az interneten. Ha bankolsz, akkor a bankkártya adataidat, ha e-mail-ezel, akkor nem csak az e-mail-ek tartalmát, de akár belépési információkat – bizonyos esetekben még az se kell, hogy beírd a felhasználó-jelszó kombinációt, mert elég az, hogy a böngésződ belépve maradt, te pedig frissítesz rajta egyet – és így tovább, sorolhatnám végtelenségig.

Amire figyelj, hogy a technika roham tempóban fejlődik, nekünk, felhasználóknak pedig az a feladatunk, hogy lépést tartsunk a fejlődéssel. Lehet, hogy pár éve még annyira gyerek cipőben járt ez az egész dolog, hogy úgy gondolhattuk, erre nekünk nem kell figyelnünk, ma viszont már igen. Sőt, eljön a holnap, amikor a személyes adatok és a biztonság fontosabb kérdés lesz, mint valaha.

Az interneten történő vásárlásnak is megvannak a maga veszélyei, jó, ha erre is odafigyeltek, mielőtt web-áruházból rendelnétek, pláne, ha külföldről! Olvasd el, mire érdemes odafigyelni az internetes vásárlásnál!

Mi a megoldás?

  1. Első és legfontosabb, hogy ismerd a veszélyeket. És ez nem azt jelenti, hogy tilos jelszó nélküli ingyen Wi-Fi-t használni, mert nyugodtan használd utazás közben, pl. hogy keress egy jó éttermet a környéken, vagy megnézd, hogy mikor zár a múzeum, ahova el akarsz menni. A lényeg, hogy ne ilyen hálózaton keresztül bankolj és például ne ott akard intézni a havi utalásaidat.
  2. Használj VPN-t! A lényege, hogy a rajta keresztül küldött adatok egy titkosított csatornán mennek, így mások számára láthatatlanok. Egy VPN kapcsolaton keresztül akár már bankolni is szabad. Technikai szempontból ez a tökéletes megoldás.
    VPN szolgáltatóból rengeteg van, van köztük ingyenes is, mint például a SecurityKISS és a TunnelBear, amikkel bizonyos limitig (SecurityKISS 300MB/nap, TunnelBear 500MB/hó) teljesen ingyen tudsz biztonságosan és titkosan internetezni.
  3. Ha nincs VPN és mégis netezel, akkor pedig kapcsold ki a gépeden a hálózati megosztást. Ha nem tudod, hogyan kell, Google it!

Remélem hasznos volt ez a cikk. Ha te is így érzed, oszd meg barátaiddal, hogy őket is megóvd a veszélyektől. ;)

Biztonságos utazást mindenkinek!

Légy Te az első hozzászóló:

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.