Elég gyors az internet?

Jó pár évvel ezelőtt írtam már egy cikket a biztonságos utazás témakörben, akkor az ingyen wifi veszélyeiről. Most ezt a témát kívánom egy kicsit továbbvinni, méghozzá az utazás-közben-dolgozni vonalon. Igen kényes kérdés lehet ez, amint elhagyjuk a jól megszokott, kiépített itthoni internet adta előnyöket.

A mindenki álltal ismert tényezők hatására – nem fogok belemenni, mert nyilván mindenkinek már a fülén jön ki a téma – a világ megváltozott. Megváltozott, ahogy élünk, megváltozott, ahogy dolgozunk és szórakozunk. Mindent az interneten csinálunk.

Laptopon dolgozni az ablakban

forrás: cottonbro

Itthon nálunk szokott is ebből vita lenni, hogy én miért ülök olyan sokat a számítógép előtt. Merthogy a párom csak azt látja, hogy én megint a gép előtt ülök. Holott a valóságban a gép előtt töltött időt én nagyon is változatosan töltöm. Dolgozok, tanulok, emberekkel komminikálok, szociális életet élek, cikket írok, videót vágok, képet szerkesztek, weblapot fejlesztek, megint tanulok, új ismereteket szívok magamba, tanulok, szórakozok, stb… Sorolhatnám. Az már más kérdés, hogy kívülről ez úgy tűnik, hogy én csak a számítógép előtt ülök. Merthogy a mai világban a felsorolt tevékenységek mindegyikéhez a legjobb eszköz: a számítógép. A számítógép és az internet, mert hát mit ér egy számítógép jó internet kapcsolat nélkül.

A minap hallgattam egy podcast-et, konkrétan a Biznisz Boyz Podcast 64. adását, amiben a digitális detox kísérletről volt szó. Tomi, az egyik műsorvezető rájött, hogy milyen sok időt tölt el haszontalanul mobiltelefonján. Elhatározta, hogy csökkenti ezt az időt. Végiggondolt mindent, hogy melyik okostelefon funkciót milyen egyéb módszerrel tudná helyetesíteni. Az általa felálított cél az volt, hogy okostelefonját “buta”telefonra vagy egy iPod Touch-ra cserélje. Ahogy hallgattam bennem egy kérdés merült fel: Mitől okos egy eszköz? Nem lenne egyszerűbb az okostelefontól megvonni az internetet?

Merthogy szerintem a miértet az internet kapcsolatban kell keresni. Lehet neked a világ legjobb, legtöbb funkcióval rendelkező okostelefonja, ha nincs rajta internet, akkor meg vagy lőve. Semmit nem ér. Internet nélkül egy iPhone szinte csak annyit tud, mint egy iPod Touch – persze a telefon funkció nélkül. Tehát az internet tesz minden eszközt okossá, és az internet az, ami bekapcsolja ezeket a kütyüket a nagy körforgásába.

Ez a hosszú felvezetés után kanyarodjunk is rá a témánkra az internet sebességére.

Sávszélesség

Az internet legfontosabb mérőszámára: a sávszélesség.
10Mbit, 50Mbit, 100Mbit, gigabit? Mik ezek? Melyik mennyire gyors és mi mire való? Vajon Indonéziában ugyan olyan gyors az internet, mint Spanyolországban?

Az informatikában minden adatnak, vagy az egyszerűség kedvéért fájlnak van egy mérete. A méretét byte-ban határozzuk meg. Ugyan úgy, mint a súly, hossz, stb… mértékegységeknél az adat méretének is vannak váltó számai, ezek a bit, byte, kilobit, kilobyte, megabit, megabyte, stb… Ahogy a való életben sem mondja senki, hogy “én 1800 milliméter magas vagyok”, úgy az informatikában is a megfelelő mértékhez a megfelelő mértékegységet használjuk. Szöveget általában kbyte-ban, képet megabyte-ban, a filmeket pedig gigabyte-ban határozunk meg.

Megjegyzés: A mm-cm-méter átváltáshoz képest ami kicsit bonyolítja a helyzetet, hogy a kilo, mega és giga között a váltószám 1024. Hogy miért, abba itt végképp nem fogok belemenni. Ez olyan, mint a gravitáció, el kell fogadni és kész. :)

Ha ez nem volt elég, akkor itt további részleteket olvashattok az informatikai mértékegységekről.

Amikor letöltünk valamit az internetről, mondjuk egy képet, akkor a kép teljes mérete fog az internet sávszélességén hozzánk letöltődni. Korábban a betárcsázós időkben az internet sebessége még sokkal kisebb volt, így ugyan azt a képet értelem szerűen egy lassabb internet kapcsolattal sokkal több ideig tartott letölteni, mint ma. Ez szerintem így érthető is.

De mi számít ma gyorsnak?

Ha például azt halljuk, hogy az internet letöltési sebessége 100 Mbit/s, akkor ez azt jelenti, hogy 1 másodperc alatt 100 Mbit-nyi adatot tölthetünk le. Hogy mi az adat, szöveg, kép vagy videó az most mindegy. Itt fel is merülhet a régi beugratós iskola példa, hogy mi a nehezebb, 1kg toll vagy 1 kg vas? Mi “nehezebb” 1Gbyte kép vagy 1Gbyte szöveg?

Megjegyzés: azt fontos itt megemlíteni, hogy az internet szolgáltatók általában bit-ben adják meg a sebességet, ami nem byte! 1 byte = 1 bit, tehát 100Mbit az kb. 12 MB.

Tehát 100 Mbps internet kapcsolattal 1 másodperc alatt 12 MB adatot tudsz letölteni. De mi mér ennyi adatba? 12 MB lehet 2-3 teljes méretű, de akár 20-30 internetre optimalizált kép. Lehet egy pár perces zeneszám, vagy egy teljes weboldal.

Miért van szükséged gyors internetre?

Remélem az már idáig kiderült, hogy nem mindegy, hogy te mire fogod használni. Levelezni fogsz, chat-elni, vagy videó hívást bonyolítani miközben épp a megvágott utazós videódat töltöd fel YouTube-ra? Minél nagyobb mennyiségű adat megy rajtad keresztül, akár le- vagy feltöltéssel, annál nagyobb sávszélességre lesz szükséged.
Ha nincs elég sávszélességed, akkor pedig jönnek azok az idegesítő hibák, akadozások, amit szerintem mindannyian ismerünk.

De miért is olyan fontos ez? Tegyük fel az a szenáriót, hogy épp Thaiföldön vagy és egy fontos állásinterjúra készülsz egy amerikai céggel Zoom-on keresztül. Felkészülsz, utánanézel a cégnek, betanulsz mindent, de vajon az internet szolgáltatód is felkészült arra, hogy 1 órán keresztül megszakítás nélkül tudja a teljes forgalmat lebonyolítani? Az már egyáltalán nem biztos. Főleg, hogy országonként, de országon belül városonként, sőt, városnegyedenként, kávézónként más-más intenet sávszélességet kaphatunk.

Az országok között is nagy eltérés van, ahogy az az alábbi ábrán is látható:

Internet sebesség összehasonlítás DK-Ázsiai országokra bontva

internet sebesség összehasonlítás országokra bontva

Pl. lehet hogy egy thai közösségi irodában szuper gyors internet van, de ha a szomszéd asztalnál valaki épp gigányi videó anyagokat tölt le, akkor ő könnyen lefoglalja az egész sávszélességet magának. Merthogy az adott internet kapcsolaton mindenki ugyan azon a sávszélességen osztozik.

Milyen jó lenne, ha meg tudnád mérni előre, hogy hol milyen sávszélességgel repít vagy éppen döcög az internet. Erre egy kitűnő ezköz a Speedcheck, ami megméri neked az internet sebességét ott, ahol éppen vagy.

Internet sebesség ellenőrző működés közben

speedcheck.org

Ha legközelebb úton vagy és gyors internetet keresel, jusson eszedbe a speedcheck és ellenőrizd le, hogy hasít vagy döcög.

Borítókép: Photo by Junior Teixeira

Légy Te az első hozzászóló:

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.