Készpénz utazás közben – tapasztalatok és érdekességek

A készpénz – legyen az akármilyen valuta – elengedhetetlen része az utazásnak. Hiába az elfogadóhelyek számának növekedése, egyszerűen mindig lesz olyan hely vagy szituáció, ahol vagy nem éri meg, vagy nem biztonságos, vagy egyszerűen nincs lehetőség bankkártyát használni.

Ebben a cikkben az elmúlt jó pár év utazás közbeni készpénzes tapasztalataimat és egyéb érdekességeket osztok meg veletek.

Reptéren váltani mindig szívás

Aki egy kicsit is tapasztalt utazó, az tudja, hogy reptéren pénzt váltani nem éri meg! A reptéri pénzváltók előnyös helyzetükből kiindulva kb. olyan áron válthatnak, amilyenen csak akarnak. Aki ugyanis ott vált náluk, arról tudják, hogy kiszolgáltatott helyzetben van és nincs más választása.
Ha lenne, a rossz árfolyam miatt biztosan nem ott váltana. :)

Vannak viszont olyan szituációk, amikor te magad is ilyen kiszolgáltatott helyzetbe kerülsz és helyi pénzre van szükséged, mint ahogy az velem is történt Brazíliában. Rio de Janeiro repterére érve helyi pénzre (raul) volt szükségem, hogy bebuszozzak a belvárosba. Nagyobb összegű pénzt a belvárosban terveztem váltani, de attól függetlenül mindenképpen szükségem volt egy kis apróra a buszozáshoz.

Mivel csak egy-két ezer forintnyi helyi pénzre volt szükgéem, azt gondoltam, hogy még az se érdekel, ha azon 10-15%-kot bukok, mert olyan kis összegről van szó. Viszont azok a pénzváltók ennél fifikásabbak voltak, mert minden egyes tranzakcióra – már pontosan nem emlékszem mennyit – de olyan 5 euró körüli tranzakciós díjat számoltak fel. Ezzel annyit értek el, hogy kis összeget nem volt érdemes váltanom, nagy összeget meg a rossz árfolyam miatt nem akartam.
De mit lehet ilyenkor tenni? Nekem semmi kedvem nem volt azt a kb. 5 eurót ott kidobni az ablakon. Helyette gondoltam egyet, előkaptam egy 10 eurósat és lóbálva azt elindultam körben, hogy “Cambio, cambio?!?”, hogy majd csak valaki átváltja nekem. Legnagyobb meglepetésemre pillanatok alatt ott termett egy hordár, aki intett a fejével, hogy kövessem. Bementünk egy bodé mögé, ahol mindkettőnk számára előnyösen kaptam rault az eurómért. :)

Érdekel, hogyan szerezd meg a hotelszobád a legjobb áron? Kattints a cikkért!

Utcai pénzváltás

Hogy ez így működni fog, azt még a kolumbiai évek alatt tanultam meg. Kolumbiában ugyanis nagy divatja volt az utcai pénzváltásnak és gondoltam ez alól Brazília sem kivétel. És lám sikerült is.
Bogotában az utcai pénzváltó emberemmel már olyan viszony alakult ki, hogy névjegykártyát kaptam tőle és telefonhívásra akár házhoz is jött. Az árfolyam meg természetesen nagyon jó volt, majdnem középárfolyam.

Természetesen ezt csak érdekességnek írtam le és senkit nem szeretnék arra sarkallni, hogy utcán váltson pénzt!
Bár, mit szólnál ahhoz, ha azt mondanám, hogy van olyan ország, ahol a fekete piacon a hivatalos árfolyam közel másfélszeresét, sőt, volt ahol és amikor egyenesen a háromszorosát kaphattad? Bevállalnád?

Az előző ország Argentina, ahol a lakossági valuta korlátozása miatt a fekete piacon a hivatalos középárfolyamhoz képest kb. +40%-kot kapsz dollárért.

A második pedig Venezuella, ahol mára súlyos infláció és gazdasági gondok vannak, pár éve viszont még érdemes volt amerikai dollárral utazni, mert a fekete piacon háromszor annyi, akkor még vásárló értékkel bíró venezuellai bolívárt válthattál.

Érdekességek

  • Tudtad, hogy Ecuadorban amerikai dollár a hivatalos fizető eszköz?
  • Tudtad, hogy Kubában két féle pénz van forgalomban? Egy a helyieknek, egy pedig a turistáknak, amit az amerikai dollárral egy az egyben váltják és árfolyama teljesen hozzá igazodik.
  • 1999 és 2008 között az amerikai jegybank negyeddollárosait (quarter) 50 állam mintájára, 50 különböző mintával dobta ki.
  • Kolumbiában többször találkoztam hamis bankjeggyel, viszont szerencsére egyszer sem a sajátomként. Az akkori főnökömnek egyszer például ATM-ből sikerült hamis pénzt felvennie.

Két tipp a végére pénzváltáshoz

Az első, hogy pénzváltáskor mindig próbálj alkudni. Meg fogsz lepődni, hogy hányszor adnak jobb árat csak azért, mert rákérdezel.
A második pedig, hogy mindig érdeklődj külföldi barátaidnál, hogy nem akarnak-e valutát váltani, mert középárfolyammal mind a ketten jól jártok.

Légy Te az első hozzászóló:

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.