Repjegy vadászat – Célpont Bogotá, Kolumbia

Itt egy újabb repjegy vadászat dokumentált menete, benne új módszerekkel, kereső oldalakkal és eszközökkel. Bemutatásukkal remélem nektek is tudok abban segíteni, hogy a jövőben minél jobb és olcsóbb jegyeket találjatok magatoknak is.

Korábbi repjegy vadász cikkek:

Mikor 7 éve búcsút intettem Kolumbiának és lakóhelyemet Bogotából Budapestre tettem át megígértem magamnak, hogy időről időre visszatérek. Ezt eddig egész jól tartottam is. 2009 után voltam 2010-ben és 2013-ban is. Aztán eltelt 3 év és most újra Kolumbiába keresek jegyeket. :)

Paraméterek:

  • Indulás: elsődlegesen Budapestről, de közelsége miatt opció lehet Bécs vagy Pozsony is,
  • Cél: elsődlegesen Bogotá, de lehet bárhol Kolumbiában, de csak országon belül. Ott a környező országok mint célállomás nem jöhetnek szóba, mert a környező országokból Kolumbiába átjutni szárazföldön nagyon időigényes – hatalmasok a távolságok – repülőn pedig nagyon drága – nincsenek fapados légitársaságok. Vannak viszont olcsó repülő járatok az országon belül, így bárhova érkezem, onnan nem probléma Bogotába olcsón eljutni.
  • Időtartam: amennyi csak belefér a maradék 20 (!) nap szabadságomból … igen, tudom mit gondoltok most :)
  • Mikor: még valamikor 2016-ban az ez évi szabadságok miatt,
  • …úgy, hogy karácsonyra még kényelmesen hazaérjek,
  • …úgy, hogy december 17-én ott legyek, mert hivatalos vagyok egy ottani baráti-családi rendezvényre,
  • és természetesen a lehető legolcsóbban és a lehető legkényelmesebb utazással (legrövidebb idő, legkevesebb átszállás, stb…)

Mennyi az annyi?

Első körben a cél a hozzávetőleges ár meghatározása: mi az átlagos ár, mi az ami jó ár és mi az, amit azonnal meg kell venni.
A legjobb eszköz erre a Google egy “titkos” funkciója a Google Explore Flights. A funkció azért titkos, mert semmi nem linkel rá, google kereső nem dobja fel, elérni csak a pontos URL megadásával lehet, ami google.com/flights/explore/.

google-explore-flights-kereso

A kereső tök egyszerűen működik: megadod, hogy honnan, hova és a rendszer már mutatja is az átlag árat és az árak időszakos alakulását. További trükk, hogy célállomásként egy konkrét város helyett megadhatsz egész országokat, sőt akár régiókat is, pl.: Americas – az egész amerikai kontinenes, Caribbean – az egész karib térség, Colombia – egy egész ország.

Amit itt villám gyorsan végig tudtam próbálni, hogy melyik európai nagyvárosból mennyi az átlagos ár, amiért el lehet bárhova Kolumbiába jutni.
Az eredmény az lett, hogy Bécs a számomra legjobb opció. Nincs túl messze, akár vonattal vagy reptéri transzferrel is ki lehet jutni és árban egész európában a legolcsóbbak közé tartozik. Érdekes dolog, hogy még Frankfurt is drágább volt nála, pedig a Bécs – Bogotá útvonalnak pont Frankfurtban van az átszállása.

Budapest - Bogotá repülőjegy átlagár

Budapest – Bogotá átlagár

Bécs - Bogotá repülőjegy átlagár

Bécs – Bogotá átlagár

Egy pár perces kereséssel így már meg is kaptam azt a referencia árat, amihez hasonlíthatom a további keresések eredményét. Illetve az is kiderült számomra, hogy Budapest helyett a bécsi indulás sokkal olcsóbb.

Referencia ár: $658 ≈ €590 ≈ 180.000 Ft
Legjobb útvonal: Bécs – Bogotá

Megjegyzés: annak ellenére, hogy Bécs sokkal olcsóbbnak tűnt, én azért közben rá-rá kerestem a budapesti indulásokra is hátha van egy olyan kombináció, amiben jobb árakat találok, de nem. Rendre csak a google flight explore-nál talált 300 ezer forint körüli árakat találtam, így arra a következtetésre jutottam, hogy a Google Flights Explore egész jól tippeli meg az árakat.

Reverse Flight Search vagy Reverse Direction Fare

A Reverse Flight Search lényege az, hogyha te A-ból B-be akarsz eljutni, akkor repjegyet nem A-ból B-be, hanem fordítva, visszafelé B-ből A-ba keresel lehetőleg olyan köztes megállót találva, ami az A-ból B-be kereséseknél meg sem jelenik, illetve amire te nem is gondoltál.

Az én esetemben ez úgy nézne ki, hogy Bécs/Budapest helyett bogotai indulással keresek olyan legolcsóbb jegyeket, ami köztes megálló lehet Európában vagy Európa felé. Például ilyen módszerrel találhatnék olcsó járatot Bogotá és Miami között, amit utána egy Budapest – Miami jeggyel egészítenék ki. Ez az elméleti része, de sajnos ez esetben nem találtam a referencia áramnál jóval olcsóbb jegyet.

A módszerről hamarosan a Fordított vagy visszafelé irányú repjegy keresés című cikkemben olvashatsz bővebben.

A konkrét repülőjegy keresése

Meg volt tehát az útvonal, de még így is több száz opció maradt ha a repülési dátumokat néztem. A következő feladat tehát az volt, hogy az adott idő intervallumban, az adott útvonalon a lehető legjobb ár-érték arányú repjegyet megtaláljam, amiben ismét a Google segített két külön oldalával, amik egyszerűen és könnyen áttekinthetően mutatták meg nekem a flexibilis dátum-párokhoz (oda- és hazaút) tartozó repülőjegy árakat. Köszönöm Google. :)

A két oldal a Google Flights és a ITA Matrix.

A Google Flights diagramja jól mutatja, ahogy karácsony közeledtével hogyan emelkednek az árak. Nekem külön a diagram még itt abban segített, hogy az emelkedő árak között könnyen megtaláljam azt a oda-vissza út kombinációt, ami nekem ár-érték arányban a legjobban megfelel.

Google Flights repjegy árak diagram

Google Flights repjegy árak diagram

Hasonlóan a ITA Matrix is ebben segített csak más vizuális megközelítésben.

ITA Matrix naptár nézete árakkal

ITA Matrix naptár nézete dátum kombinációkkal és árakkal

Ezek segítségével, a diagramot és a naptárat közösen nézve már könnyen ki is tudtam választani a számomra legmegfelelőbb jegyet. Vásárolni ezeken az oldalakon sajnos nem lehet, de a Google Flights legalább valami támpontot ad, hogy hol érdemes keresgélni.

A két oldal használatáról és funkciójaikról bővebben hamarosan a Google segít a repülőjegy keresésben is című cikkemben olvashatsz.

Megjegyzés: Keresések közben mindkét oldal rendre igazolta a Google Flights Explore első kereséseinek eredményét, miszerint a Bécs – Bogotá útvonal a legolcsóbb.

Utolsó lépés: a vásárlás

Hiába találtad meg a számodra legmegfelelőbb jegyet, a számodra elfogadható áron, az még nem jelent semmit, azt a jegyet ugyanis még meg is kell venned, ami tapasztalataim szerint az egész folyamat legnehezebb része, mert vásárlás közben valahogy mindig egy sor nem várt esemény – vagy inkább költség – történik. Ilyenek a

  • közvetítői jutalék, ami rendre csak a vásárlás legvégén ugrik a fizetendő összeghez,
  • bankkártya használati díj, hasonlóan az előzőhöz, csak a fizetési mód kiválasztásánál jelenik meg,
  • vagy, egyszerűen a vásárlást a rendszer visszadobja azzal, hogy a jegy az adott áron elfogyott. De semmi baj, mert elérhető még egy magasabb áron, de azzal is siessek, mert azon is az utolsó. :) Természetesen nem, de elhiszem, hogy sokan ilyenkor bepánikolnak és gyorsan megveszik a drágább jegyet. Nem szabad. Ilyenkor érdemes inkognitó módba váltani (böngésző beállítás, ami nem engedélyezi a cookie-k használatát) és újra kezdeni a keresést.

Mivel ebben az esetben sehol – se a hivatalos oldalon, se a közvetítői oldalakon – nem jártam sikerrel, maradtak a mobil applikációk, amivel egyszer korábban sikerült is jutalék nélkül megvennem ugyan azt a jegyet, amit ugyan az a cég weblapján csak jutalékkal lehetett volna.

És ez e cikk utolsó tanulsága: használj mobil applikációkat!

Ebbem a konkrét esetben csak az alkalmazás használata nem volt elegendő, mert első keresésre még az ár sem stimmelt. Aztán elkezdtem beleményedni az alkalmazások menüibe, míg rá nem találtam az egyik app beállításaiban egy “Country” menüre. A menüben az elérhető országok között egy kattintással tudtál váltani. Azt pedig mindenki, aki kicsit is mélyebben beleásta magát repjegy vadászatba tudja, hogy még közvetítőn belül is országról országra más és más jegyeket, árakat és költségeket lehet találni.

Expedia mobil applikáció beállításai

Egy szuper hasznos beállítási lehetőség az Expedia applikációjában

Az én esetemben Németországon keresztüli repülésről lévén szó egyből Germany-re állítottam az appot és Bingó! Nem csak hogy megtaláltam a korábban kiszemelt jegyet, de pár euróval még olcsóbb is volt a Google Flights eredeti árához képest is.

Ezzel zárom ezt a cikket, remélem számotokra is hasznos volt. Jó repjegy vadászatot. ;)

Hozzászólások:

  • anita szólt hozzá:

    Szia,
    Írnál pármilyen hasznos mobil appot, ahol olcsóbban keresgélhetek jegyeket?

    Köszi előre is! :)

    • András válaszolt:

      Szia Anita, ilyen minden az egyben app sajnos nem létezik. Nagyon sok mindentől függ, hogy mikor melyik app-ot érdemes használni. Ajánlom, hogy olvasd végig az összes hasonló cikket az oldalon és akkor kapsz egy átfogó képet, hogy mikor mit érdemes használni.
      Egyébként keresésre Google Flights, vásárlásra adott cég mobile-appja vagy olyan gyűjtő oldal, ahol nem kell jutalékot fizetned.

Szólj hozzá Te is!

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.