Fapados repjegy vásárlás menete – Ezért (is) utálom a Ryanairt

Sok barátom, ismerősöm vagy akár ismeretlen blog olvasó keres meg azzal, hogy tanácsot kérjen repülőjegy vásárlással kapcsolatban. Úgy döntöttem hát, hogy a repjegy keresést dokumentálom, és azt megosztom veletek is. Ez már a második rész.

Az első részt itt találjátok: Egy repülőjegy vásárlás menete

Ez alkalommal a paraméterek a következők voltak:

  • Cél: Barcelona
  • Időpont: fix időpont, szeptember utolsó hétvégéje
  • Időtartam: 3 nap, péntek-szombat-vasárnap
  • Utasok száma: 3 fő
  • Feltételek: az ott töltött időt lehető legjobban kihasználva, lehetőleg péntek kora reggeli indulással és vasárnap késő délutáni vagy esti érkezéssel

Lehetőségek

Budapestről Barcelonába két fapados légitársaság – a Wizz Air és a Ryanair – is üzemeltet járatot. Árban is elég jók szoktak lenni, hacsak az utazás időpontja nem egy hosszú hétvégére esik. Nálunk erről szó sem volt, reálisan azt gondoltuk, hogy olyan 35-40.000 Ft/fő áron találhatunk valamit így több, mint 2 hónappal az utazás előtt.

Pár gyors keresés után ki is rajzolódtak a lehetőségek. A Wizz Air járata mindkét nap – pénteken és vasárnap is – korán reggel megy és jön, a Ryanair járata viszont későn, így adott volt a számunka legjobb megoldás. Odafelé Wizz Air, visszafelé Ryanair.

budapest-barcelona-repjegy-opciok

Időben tökéletes, pénteken korai indulással, vasárnap pedig kényelmes, nem túl késői érkezéssel. Az ár is elfogadható, éppen az eredetileg elgondolt legmagasabb ár határán.

Vegyük meg gyorsan

A fapados légitársaságoknál elég gyorsan változnak az árak és sajnos késtem már le úgy jegyet, hogy annyit tököltünk, hogy mire fizetni akartunk, az aktuális áron kinézett jegyek elfogytak és kénytelenek voltunk az egy árkategóriával (~5.000 Ft) drábább jegyeket megvenni.

A foglalást a Wizz Airrel kezdtem

Itt sok trükk nincs, csak figyelmesen végig kell kattintgatni, hogy nem kérsz a rengeteg “kihagyhatatlan” ajánlatból. Wizz Discount Klub tagság, priority boarding, nagyobb ülések, utas biztosítás, reptéri transzfer, szállás, autóbérlés, járatinformációk SMS-ben, stb…

Az egyetlen dolog, ami itt említésre méltó az a díjmentes poggyász méret, mert a Wizz Airnél CSAK a kis méretű kézipoggyász ingyenes.

Wizz Air kézipoggyász opciók

Itt egyébként még nem fizettem ki a jegyeket, hanem fizetési opcióként az átutalást választottam. Arra gondoltam, hogy jó nekem ez a 24 órás fizetési haladék, biztos, ami biztos, nehogy történjen valami a másik jegy vásárlása közben. Ha meg minden sikerül, még akkor is elég másnap reggel elutalnom az összeget, az még úgyis bőven odaér 24 órán belül.

Következett a Ryanair jegyek vásárlása

Itt már sokkal figyelmesebbnek kell lennie az embernek, bőven nem elég csak végigkattintgatni az opciókat.

Az első Ryanair-es trükk a biztosítási opcióknál van. A legördülő lista azt mondja, hogy “Válassza ki a lakóhelyének országát”. A listát legördítve látunk egy ország listát, amiből automatikusan mindenki keresné is a saját országát, mi esetünkben Magyarországot. Ha így teszünk, rögtön hozzá is adunk egy 5-6.000 forintos biztosítást a jegyünkhöz. Helyette válasszuk a Nem kérek biztosítást opciót.

ryanair-nem-kerek-biztositast

Az igazi szemétség viszont csak ezután következik a fizetési opcióknál! Az egy dolog, hogy mivel a hazafelé szóló repjegy indulási városa Barcelona, ezért az euróban fizetendő. Ezt még el is tudom fogadni. Viszont, ami utána következett, az eléggé felháborító és idegesítő.

Fizetési opció választása után az addig euróban kiírt összeg átugrott USD amerikai dollárra mellette az alábbi megjegyzéssel:

Garantált átváltási árfolyam

Részletes infó a garantált átváltási árfolyamról:

Ryanair átváltási árfolyam

Mi van? – kerekedtek ki a szemeim. Euróval fizetek eurót, mégis bukok az átváltáson? Hogy is van ez? Olvassunk csak utána ennek! Itt jegyezném meg, hogy ezt a trükköt a Ryanair a Budapestről induló, forintban számolt repjegyeknél is eljátsza!

A Ryanairnél már 335 forint az euró

Használj appot, hogy ne húzzon le a Ryanair

A cikkeket elolvasva két lehetséges megoldást találtam:

  • kivenni a pipát és nem a garantált átváltási árfolyamon vásárolni – bár a cikk szerint, volt akinek ennek ellenére is a magas áron váltották az eurót, tehát nem feltétlenül működik a dolog,
  • mobil appon keresztül vásárolni

Én a második opciót választottam és nem sikerült! Ryanair szépen lehúzott és az eredeti 208.05 euróhoz képest számlámat már 220.43 euróval terhelték meg.

Na, nem egy nagy összegről van szó és a mi esetünkben még mindig ez volt a legjobb opció, mindezek tudatában újra ezt az opciót választanám.

Amiért viszont ezt megosztom veletek, hogy lássátok, hogy milyen rejtett költségek vannak fapados járatok esetében. Foglalás közben érdemes folyamatosan, minden kattintás után figyelni a végső árat, hogy az hogyan változik, nehogy véletlenül valami nem kívánt szolgáltatást adjunk a jegyünkhöz.

Más részről nagyon fontos az is szerintem, hogy nem biztos, hogy az elsőre olcsónak hangzó fapados repjegy tényleg a legjobb választás. Ha összeadjuk az apró kis költségeket, tranzakciós költség itt, átváltási díj ott, poggyász, transzfer… és lehet, hogy a végső ár máris olyan összegre ugrik, amikor már érdemes egy nem fapados légitársasággal utazni megkímélve magunkat minden kellemetlenségtől.

Érdekesség, hogy 3 hét elteltével a Ryanair jegy ára nemhogy emelkedett, de csökkent!

ugyan az a jegy ára már csak 49 EUR

Jegy ára 69 euróról 49 euróra csökkent

Fizetési árfolyam trükk

Ezt a trükköt már vásárlás után találtam és bár sajnos nem nyújt megoldást a Ryanair árfolyam lehúzására, így is jól jött volna. Ahogy már írtam, általános szabály, hogy a repjegyeket a kiindulási ország pénznemében számlázzák. Mi esetünkben ez azt jelenti, hogy odafelé forintban, visszafelé euróban. A következő trükk erre ad megoldást, amivel mind az oda, mind a hazafelé fezető jegyet forintban tudjuk kifizetni.

1. böngésző egyik fülében rákeresünk a Barcelona – Budapest járatra – a jegy ára euróban jelenik meg,
2. ugyan abban a böngészőben, de másik fülön rákeresünk egy tetszőleges járatra budapesti indulással – itt a jegy ára forintban jelenik meg,
3. keresés után ez a második fül bezárható,
4. visszatérve az első fülre, folytatást nyomva a jegy ára euróról átvált forintra :)

Hozzászólások:

  • Cseter Bernadette szólt hozzá:

    Becsekkolásnál nem müködik az oldaluk, ezért kénytelenek vagyunk extra díjtételt fizetni a reptéren. Mit lehet ez ellen, illetve ellenük tenni?

    • András válaszolt:

      Mobile app? próbálgassátok folyamatosan, olyan nincs, hogy napokig nem működik. Másik számítógép, másik net, stb… Ha mégis, akkor azt mindenhol jelezniük kell és akkor meg nem számolhatnak fel extra díjat. Lényeg, hogy ne hagyjátok magatokat.

  • Horváth Györgyi szólt hozzá:

    Kedves András!
    Fizettem biztosítást a Ryanair fapados járatára. Nem találom sehol a kötvényt, az oldal nem nyílik meg. Appot használok. Ott csak annyi szerepel, hogy kifizettem.
    Esetleg tudnál segíteni?
    Köszönöm szépen előre is!

    • András válaszolt:

      Szia Györgyi, hát sajnos így nem sokat. Elvileg kellene kapnod e-mail-t róla. Őszintén én soha nem kötöttem még Ryanair-nél biztosítást, pont azért, mert ha valami nem stimmel, akkor kb. nem tudsz semmit csinálni. Ügyfélszolgálat használhatatlan.

  • Idrányi Ildikó szólt hozzá:

    Szia !
    Ryanairnál Appon keresztül csináltam a beszálló kártyát de mire az enyém kész volt vettem észre, hogy a párom adatait írtam be hozzám. megkerestem őket élő chaten, egyeztettünk, kérték az adatokat, azt mondták ok, el van intézve. erre később nézem: 2 dolgot valóban módosítottak, 2 nem. a reptéren erre van mód szerinted?
    köszi, üdv

    • András válaszolt:

      Szia Ildikó, nem fogok tudni sajnos biztosat mondani, mert a Ryanair-ről van szó. Én személy szerint nem mernék úgy elindulni ki a reptérre, hogy valami adat nem stimmel. Ha például nem jó az igazolvány szám (mindegy, hogy az fel van-e cserélve, lényeg, hogy nem jó), akkor nem csak a Ryanair, de egyik légitársaság sem fog engedni repülni… szerintem.

Szólj hozzá Te is!

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.