Bankkártyával külföldön – így húz le bankod külföldi kártyás fizetésnél

Ha megtaláltad álmaid repülőjegyét vagy szállását szuper jó áron, az már egy jó kezdet, viszont egyáltalán nem garancia arra, hogy ugyanolyan jó áron meg is fogod azt venni.
Nagyon fontos ugyanis, hogy tisztában legyél a bankok devizaváltási szabályaival, mert könnyen súlyos ezreket, de akár tízezreket is bukhatsz az olyan tranzakción, ahol a fizetendő összeg más pénznemben van, mint a Te terhelendő bankszámlád.

Jó pár évvel ezelőtt a bankok – az én bankom, a Citibank, legalábbis – még középárfolyamhoz közeli összegen számolták el a deviza tranzakciókat. Akkor, anno, még én is sokszor fizettem utazás közben a forint számlámhoz kapcsolt magyar bankkártyámmal, egészen addig, míg egyik ilyen útról hazatérve le nem döbbentem a korábban még soha nem látott brutális átváltási árfolyamok láttán.
Egyből felhívtam a bankomat, akik felvilágosítottak, hogy ez bizony már így van, sőt, megismertettek egy új fogalommal is: kétszeres konverzió, aminél nagyobb szívást ebben a témában el sem tudok képzelni.
Ezért is fontos, hogy az ember tisztában legyen a jogaival, mint online vásárló. Az online vásárló jogairól itt olvashatsz bővebben!

Fontos, hogy ez nem egy mindent átfogó cikk. Célja, hogy felnyissa a szemedet, hogy milyen buktatók lehetnek, és hogy hogyan tudod őket megelőzni.
Mivel minden bank és számla más és más, mindenképpen ajánlott a rád vonatkozó feltételeket és árfolyamokat a saját bankodtól megtudni, és azok alapján kitalálni a neked legmegfelelőbb stratégiát.

Milyen árfolyamon számol a bank?

Az első és legfontosabb dolog, hogy a bankkártyás vásárlást a bank NEM középárfolyamon számolja el, hanem saját eladási árfolyamán. Ami nekünk egyáltalán nem jó. Gondolj csak bele, hogy milyen különbségek vannak a középárfolyamnál egy utcai pénzváltó és egy bank váltási árfolyamai között.

A mai árfolyamot nézve például az euró középárfolyama 309,95 Ft (forrás: MNB), amit a valutacentrum.hu szerint minimális különbséggel (+tranzakciós adó) meg is tudok venni. Ugyanezen a napon a Citibank az eurót 322,48 forintért számolja el.

Megjegyzés: Az árfolyam nem csak bankonként, de kártyánként és számla típusonként is eltérő lehet.

Az se mindegy, hogy mit mivel fizetsz, avagy dupla konverzió = dupla szívás

Ha ez az árfolyam különbség nem lenne elég, mit szólsz ahhoz, ha azt mondom, hogy vannak esetek, amikor a fizetendő összeget kétszer is átváltják banki árfolyamon. Ezt hívják kétszeres konverziónak. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amikor például euróban fizetsz forint számládról, akkor az eurót először dollárra váltják, majd a dollárt forintra. Nem nehéz kiszámolni, hogy így hogyan lesz a 310 forintos euró nálad már 335 forintért elszámolva. Így már az sem kérdés, hogy hogyan bukhatsz könnyen minden egyes tranzakción 6-8 százalékot.
Rossz hír még, hogy mindez napokkal – néha hetekkel – a fizetés után derül csak ki, mivel az elszámolás nem azonnal történik. Törvény szerint a tranzakciót követően 30 napon belül.
Azt meg már meg sem említem, hogy mi történik, ha a fizetés napja és az elszámolás között bármelyik deviza a forinthoz képest felértékelődik. A forint leértékelődését szintén te “fizeted” meg.

Mikor történik dupla konverzió?

Hogy van-e dupla konverzió, az a fizetendő összeg, a terhelendő számla és a bankkártya elszámolási devizanemétől függ. Minél több különböző devizanem van jelen ugyanis egy tranzakcióban, annál valószínűbb a kétszeres konverzió.
A fizetendő összeg és a terhelendő számla devizaneme az gondolom egyértelmű, a bankkártya elszámolási devizája viszont már sokkal bonyolultabb és az alábbiak függvényében változik:

  • a kártya típusa: VISA vagy MasterCard, csak hogy a két legnépszerűbbet említsem,
  • a kártya fizikai tulajdonsága: chips vagy mágnescsíkos,
  • és a fizetés helye.

Ezen tényezők alapján az elszámolás devizája vagy euró, vagy amerikai dollár alapú. Hogy pontosan melyik, arról érdemes mindenkinek a saját bankjánál érdeklődni, vagy a kiszamolo.hu idetartozó cikkeit elolvasni.

Például, az én Citi bankos MasterCard-om amerikai dollár alapú, ami azt jelenti, hogy minden tranzakció dollárban kerül elszámolásra. Ha dollárban fizetek, akkor egyszeres, viszont ha bármilyen más külföldi devizában (pl.: euróban, lejben, cseh koronában, stb… ) akkor kétszeres konverzióval számolnak el. Így lehetett, hogy a 310 forint/eurós középárfolyamot nekem 335 forintért számolták el.

Mi a megoldás?

A fenti összes problémára a legjobb megoldás, ha a fizetendő összeget vele azonos valutával vagy devizával egyenlíted ki.
Erre a legjobb módszer, ha nyitsz egy dollár és/vagy euro alapú számlát. A Citi banknál például a forint számlámhoz kapcsolt dollár és euro számla is ingyenes. Ezen deviza számlákra már tudsz valutát befizetni, amiről utána váltási árfolyamveszteség nélkül tudsz fizetni.

Update: A cikk megjelenése után nem sokkal megtaláltam a számomra tökéletes megoldást. A neve Revolut, tapasztalataimat pedig a Revolut, a kötelező bankkártya minden utazónak című cikkemben olvashatod.

Ha bármi okból kifolyólag ez nem opció, akkor marad a készpénz, aminek viszont nyilván magától értetődő korlátai vannak, de még mindig jobb, mint 6-8 százalékot veszteni minden külföldi kártyás vásárlásnál.

Mire érdemes még figyelni külföldi kártya használatánál

  • A külföldi készpénz felvét még a külföldi kártyás fizetésnél is drágább lehet, mert nem elég, hogy horror áron vált neked a bankod, de még súlyos ezreket is fizettet veled az idegen ATM használatért. Ha ilyenben gondolkodsz, előtte mindenképpen érdeklődj a részletekről bankodnál!
  • Külföldi utazás előtt minden esetben érdemes értesíteni a bankodat, hogy engedélyezzék a folyamatosan külföldi kártyahasználatot, megelőzve azt a kínos szituációt, hogy a bankod a te “biztonságodra” hivatkozva az idegen helyről érkező tranzakciók miatt letiltja a kártyádat, ami után jöhet a drága és időigényes telefonálgatás.
  • Harmadik világbeli országokban történő kártyahasználat után – az esetleges visszaéléseket megelőzendő – érdemes utazás után új kártyát igényelni. Ennek költsége szintén bankonként változik.

Végszó

A legfontosabb dolog szerintem, hogy ismerd a buktatókat és a számlád kondícióit. Egy 1/4 órás telefonbeszélgetést biztosan megér az, ha utána legalább a banki költségeket megúszod, vagy lecsökkented. A pár százalék lehet, hogy elsőre nem hangzik soknak, de egy több százezer forintos utazásnál már akár több tízezer forintra is rúghat, amit – ha másra nem – inkább költs egy finom vacsorára álmaid nyaralásán.

Ha hasznosnak találtad és tetszett, nyomj egy like-ot! ;)

Légy Te az első hozzászóló:

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.