Autóbérlés magánszemélytől – avagy itt az autók Airbnb-je

Az Airbnb pár év alatt fenekestül borította fel az egész szálláskiadásra épülő iparágat. A hatalmas siker után csak idő kérdése volt, hogy a már bevált koncepciót mikor fogják más, hasonló iparágakba, mint például az autóbérlésbe is átültetni. A változásra természetesen nem kellett sokat várni. Világszerte alakulnak meg a közösségi autóbérlésre épülő cégek, sőt elindult már az első magyarországi startup, az AutoPal is.

Ha már erőforrásaink végesek, miért ne törekednénk a már meglévő javaink tudatosabb elosztására?

Szerencsére a világ ez irányba halad és alakul egyre több közösségi megosztást támogató cég. A legismertebb a már említett Airbnb, aminek előnyeit és koncepcióját, ha még nem ismered, akkor mindenképpen olvasd el ebben a korábbi cikkemben.

A közösségi megosztás lényege tehát, hogy magánszemélyek osztják meg tulajdonaikat – lakásukat, autójukat – rövid távon, extra bevétel, illetve a fenntartási költségek csökkentése céljából.

Például, ha van egy autóm, amit csak hétvégén használok, amikor vidékre megyünk a családdal, akkor miért ne termelhetne nekem egy kis extra bevételt hétköznapokon, amikor úgyis csak a garázsban áll?! Ez a közösségi megosztás alap koncepciója!

A bérbeadónak tehát jó, mert bejön egy kis extra pénz, de miért jó nekem, a bérlőnek?

A legfontosabb az ár! A szolgáltató cégek, mint például egy hotel vagy autóbérlő cég teljesen a profit maximalizálásra törekszik. Ezzel szemben a közösségi megosztásnak célja a saját költségek csökkentése… na jó, nem mindig :) De akkor, is teljesen más a business model, ami miatt egy magánszemély jóval kedvezőbb áron fogja tudni az ő tulajdonában lévő autót bérbe adni, mint mondjuk egy profit orientált cég, akinek telephelyet kell fenntartania, marketing költségei vannak, embereket kell megfizetnie, stb…

Az eredeti autóbérlő cégekkel szemben egy másik nagy előny, hogy itt konkrét autót választasz. Aki már bérelt autót, azt tudja, hogy ott nem konkrét márkát és típust választunk, hanem kategóriát. Több tucatszor béreltem már autót, de szerintem még egyszer sem sikerült azt a modellt és típust kapnom, amit a foglalásnál láttam. A közösségi autóbérlésnél viszont előre látsz mindent az adott autóról. Milyen márka, milyen típus, milyen extrák vannak benne, fotókat a konkrét autóról. Sőt, ami a legfontosabb – és, ami az ilyen közösségi szolgáltatásokat működőképessé teszi – az a korábbi bérlők visszajelzései. Ezekben a közösségi “terekben” hosszú távon csak azok tudnak megmaradni, akik minőségi szolgáltatást nyújtanak. Az autó tiszta, használható, jó állapotban van. 1-2 rossz visszajelzés után nem lesz olyan ember, aki kivenne egy olyan autót, amiről korábban csak rosszat mondtak.

Konkrét tapasztalatok

Az autóbérlés nem csak külföldre utazásnál lehet opció. Én például Budapesten élek, ahol a városi közlekedéshez általában nincs szükségem autóra, vagy ha van, akkor sikerül máshogy megoldanom. Néha viszont akadnak olyan esetek, amikor igenis jól jönne egy autó.

Ezért örültem meg igazán, amikor meghallottam, hogy elindult Magyarország első közösségi autókölcsönző cége, az AutoPal, amit múlt hétvégén ki is próbáltunk.

AutoPal weblap nyitóképe

Első alkalomra egy BMW 318-ast választottam:

a bérelt BMW 318-as egy buja, zöld erdőben a Bükkben

De van választék bőven:

4 autó, amiket az Autopal-on lehet bérelni

Bérlés előtt azt számolgattam, hogy ha el akarunk menni valahova vidékre, akkor akár már két felnőtt esetében is jobban megéri anyagilag autót bérelni, mint vonatozni. Nem beszélve a kényelemről. :)

Ami az AutoPal-lal kapcsolatban nekem leginkább tetszett:

  • Magyar cég, magyar háttérrel. A szolgáltatást pedig magyar igényekre építették, nem egy külföldön működő modellt hoztak be.
  • A weboldal letisztult és átlátható, könnyen és gyorsan használható. A regisztráció szerintem nem tartott 1 percig sem, ami után rögtön foglalhattam is. Nincs hosszú átfutási idő!
  • Nagyon fontos, hogy nincsenek rejtett költségek!
    Amit látsz egy autó mellett, annyit kell fizetned.
  • Az autókhoz díjmentes Casco és Road assistance szolgáltatás jár.
  • Elektronikus fizetés, nincs készpénz forgalom.

Miután megtörtént a foglalás, egyeztettem Bencével a tulajdonossal, aki teljesen rugalmas volt. Megbeszéltük, hogy mikor és hol találkozunk. Nekem csak oda kellett mennem. Átvételkor átnéztük az autót, megmutatta, hogy mit kell róla tudnom, majd aláírtam a két oldalas bérleti szerződést. És ennyi. Már vihettem is az autót. Gyors és egyszerű.

318-as BMW-vel az erdei utakon

Legfontosabb kérdések: a biztonság és a bizalom

Rátérek a legfontosabb kérdésre, a biztonságra és a felelősségre, mert tudom, hogy a legtöbb embert is ez érdekli. Mi történik akkor, ha valami baj történik? Honnan tudom, hogy megbízhatok-e a bérlőben/bérbeadóban? stb… stb… Ilyen és hasonló kérdések merültek fel bennem is korábban, aztán ahogy egyre többet utánaolvastam, beszélgettem róla és gondolkodtam, ezek a félelmek elillantak.

AutoPal autómegosztás Magyarországon

Ha egy magánszemélytől kellene autót bérelnem, akit egy újsághirdetésben találtam, akkor ezek tényleg jogos kérdések lennének. Úgy tényleg a megérzéseden, és egy innen-onnan összeollózott szerződésen kívül semmi másban nem bízhatnál.
Az AutoPal, és más hasonló cégek esetében viszont pont a cég a bizalom kulcsa. Az AutoPal nem csak összehozza az autótulajdonost és bérlőt, hanem garanciát is ad mindkét fél számára. Amikor nincs rá szükség, akkor a háttérben marad és “csak” egy platformot nyújt, viszont abban az esetben, ha baj van, már mint cég lép fel. És ez az, ami az ilyen vállalatok sikerének a kulcsa.

Cégek világszerte

Annak ellenére, hogy külföldön eddig csak hivatalos cégtől béreltem autót és konkrét tapasztalatom nincs, összegyűjtöttem az általam ismert a peer-to-peer car sharing cégeket:

Turo autó bérlés kedvezmény kupon

Turo
A világ talán legnagyobb cége ebben a kategóriában. Amerikai cég, így elsősorban Amerikában működik, de folyamatosan nyitnak Európa felé. Eddig Németországba és Angliába léptek be.

Ha az alábbi linken keresztül regisztrálsz, kapsz 25 dollár kedvezményt az első foglalásodból: https://turo.com/c/andrasm12

Drivy
Európa legnagyobb ilyen cége. Eredetileg francia, de folyamatosan nyitnak új piacok felé. Franciaországon kívül már működnek az Egyesült Királyságban és Spanyolországban.

Getaround
Szintén amerikai cég, akik 2019 áprilisában egyesültek az előbbi említett Drivy céggel, amivel pozícióját szeretné a két cég megerősíteni.

SnappCar
Egy holland cég, akik jelenleg Hollandiában, Németországban, Svédországban és Dániában működnek. Az oldal angolul is elérhető.

Ouicar
Szintén egy francia cég. Jelenleg csak Franciaországra fókuszálnak, az oldaluk is csak franciául érhető el.

GoMore
Egy Dán cég, akik jelenleg hazájukon kívül Svédországban, Norvégiában, Spanyolországban és szintén Franciaországban működnek.

Zipcar
UK legnagyobb autó megosztó cége.

https://www.car2go.com/US/en/

Ha te ismersz más céget, vagy van konkrét tapasztalatod, kérlek oszd meg velünk kommentben.

Ahhoz szerintem kérdés sem fér, hogy az ilyen és hasonló, közösségi megosztáson alapuló cégeknek van keresnivalója a piacon. Sőt, azt gondolom, hogy a mai világunkban a véges erőforrások miatt nekünk is fontos, hogy használjuk és támogassuk ezeket a cégeket.

Légy Te az első hozzászóló:

Az e-mail címed nem fog sehol publikusan megjelenni.